Chocznia – niewykorzystywany potencjał

Chocznia to urokliwa miejscowość położona w powiecie Wadowickim przy drodze krajowej łączącej Bielsko-Białą z Krakowem. Mimo szlaku komunikacyjnego wieś i okolice pokrywają tereny zielone, leśne oraz grunty rolne. Zróżnicowaną rzeźbę terenu zapewnia położenie w Podgórzu Wileckim i Beskidzie Małym. Bliskość papieskich Wadowic przyciąga turystów z całej Polski. Amatorzy górskich wędrówek traktują te tereny jako bazę wypadową do Beskidu Małego i Beskidu Żywieckiego.

Według danych GUS z 2020 roku gmina Wadowice liczyła prawie 40 tys. mieszkańców. Ludność tych okolic zajmuje się prowadzeniem małych przedsiębiorstw, jednoosobowych działalności gospodarczych oraz uprawą roli. Okoliczne tereny nie posiadają większych placówek produkcyjno-usługowych, które stworzyłyby nowe miejsca pracy. W pobliżu wsi nie ma centrum handlowo-usługowo-rekreacyjnego, mieszkańcy korzystają z ośrodków położonych w Bielsku-Białej oraz Krakowie.

Inwestycja w Choczni

Teren Inwestycyjny Spółki Barleda Poland zlokalizowany jest bezpośrednio przy drodze krajowej nr 52. Obszar inwestycji ma kształt prostokąta, w północnej jego części znajduje się stacja paliw Orlen i restauracja Swojskie Jadło.

Dogodna lokalizacja terenu pozwala na stworzenie dużego centrum usługowo-handlowego i infrastruktury wspierającej. Wizualizacja zagospodarowania obszaru przewiduje zbudowanie kompleksu w kształcie litery U. Dzięki inteligentnemu zagospodarowaniu przestrzeni w inwestycji jest miejsce na market wielkopowierzchniowy, market budowlany oraz inne punkty handlowe.

Projekt pozwala na dostosowanie go do potrzeb inwestorów i lokalnej ludności. Część gruntu sąsiaduje z terenami kolei, dzięki czemu przewidziano miejsca na obiekty produkcyjno-magazynowe.